VESTA-1650
Vertical machining centre with linear guideways and X traverse path 1,650 mm
The VESTA-1650 is a vertical machining centre with linear guideways and a 1,650 mm X traverse path. Featuring a grey cast iron bed, stable guides, and in-house spindle, it ensures precision at high feeds. Tool magazine (up to 60 stations), CTS, and software like OPTIMA offer versatility and ease of use.
Machine series
VESTA - Baureihe
Available with
  • Siemens 828D
  • Fanuc 0i Plus
  • Heidenhain iTNC 620
VESTA-1650 has Siemens 828D available
VESTA-1650 has Fanuc 0i Plus available
VESTA-1650 has Heidenhain iTNC 620 available
Main features
  • Tool magazine in various sizes:
    • BT-40: 30, 40, 60 stations
    • BT-50: 24, 32, 40 stations
  • Coolant-Through-Spindle with 30 bar (standard), optional up to 70 bar
  • Fast tool change: 1.8 s (Tool-to-Tool)
  • Siemens 828D ShopMill, Fanuc 0i-MF Manual Guide, or Heidenhain iTNC 620
  • Chip conveyor options: scraper or hinge type
High ease of operation
  • Ergonomic table height
  • Two-part workspace doors
  • Swivel-mounted control panel
  • Large safety-glass workspace windows for optimal process observation
Comprehensive software features
  • Adaptive feed adjustment (OPTIMA)
  • Optimised path control (HECC)
  • Thermal compensation with numerous sensors (HTDC)
  • Overload control for tool breakage or collision (HTLD)
Size of VESTA-1650
  • Axis-Stroke (X / Y / Z)
    1650 / 750 / 675
    mm
  • Table size
    1700 x 750
    mm
  • Tool shank
    BBT-40 / 50
    No unit
Machine bed of VESTA-1650
Tradition Meets Modernity
Dynamic Linear Guides
VESTA-1650 has Linearführungen available
Why choose us?
Hwacheon Logo, white
Get Your Custom Quote in 48 Hours!
Request a fast, tailored quote for your ideal machine tool solution today.
  • Precision You Can Trust
  • 80+ Years of Expertise
  • Personalized Support
Request a Quote.
Fast. Reliable. Tailored.
Contact us now—response guaranteed within 48 hours!
Satisfaction Guaranteed
Tradition Meets Modernity
Shape the Future
Technical Data
Item Unit VESTA-1650
Axis-Stroke (X / Y / Z) mm 1650 / 750 / 675
Table size mm 1700 x 750
Table load kg 1500
Spindle power kW 18.5 / 11
Spindle speed rpm 10000
Spindle torque Nm 118
Rapid speed m/min 30 / 30 / 24
Tool shank No unit BBT-40 / 50
Number of tools Amount 30
Machine weight kg 12000
Coolant tank vol. Liter 460
Features of VESTA-1650
Dynamic Linear Guides
Automatic Tool Changer
VESTA-1650 has Automatic Tool Changer available
Number of tools Amount 30
Tool shank No unit BBT-40 / 50
High-Quality Spindle
Internal Coolant Supply
Other features and options
Stock and Demonstration Machines
Hi-TECH 200
Hi-TECH 200
Horizontal lathe with box guideways for Ø200–250 mm chucks (8–10 inch)
The Hi-TECH 200 by HWACHEON is a highly stable horizontal turning center with box guideways for precise machining. With spindle speeds up to 5,000 rpm, a torque of 114.5 Nm, and a turning diameter of Ø350 mm, it is ideal for demanding manufacturing processes.
Chuck-Size mm 200 - 250
Max. cutting diameter mm 350
Swing over bed mm 500
Showroom Bochum
Hi-TECH 200BL MC (Fanuc 0i Plus)
Coolant / Chip disposal
  • High Pressure Coolant Pump 6 Bar
  • Hinge-Type Chip Conveyor inclusive Bucket
  • Coolant tank and pump
Measuring / Monitoring
  • Tool Measurement inside the Machine, manual
Clamping
  • Spindle Brake of the C-Axis
  • Foot Switch to clamp and unclamp the chuck
  • 250 mm / 10 inch - 3 jaw Hydraulic Chuck (Seoam)
Automation (machine side)
  • Parts Catcher
Shaft maching
  • Programmable Quill (tailstock quill programm)
  • Tailstock (manually positioned)
Bar machining
  • PLC-preparation for Barfeeder Interface
Fanuc Options
  • Fanuc 0i-TF PLUS
Main Drive (lathes)
  • Main Drive with 3500 rpm (18.5 / 15 kW)
Turret
  • Turret with Driven Tools with 5 000 rpm (3,7 / 2,2 kW)
Inquiry
VESTA-660
Vertical machining centre with linear guideways and an X traverse path of 660 mm
The VESTA-660 is a vertical machining centre with linear guideways and a 660 mm X traverse path. Built on a heavy cast iron bed, it provides high stability, dynamics, and precision with an in-house spindle and powerful feed drives. Reliable chip removal and excellent accessibility make it versatile for accurate machining at high feed rates.
  • Axis-Stroke (X / Y / Z)
    660 / 430 / 400
  • Table size
    720 x 420
  • Tool shank
    BBT-40
    none
VESTA-1000+
Vertical machining centre with linear guideways and X traverse path 1,000 mm
    1.100 x 502
    BBT-40 / BT-40
    No unit
VESTA-1100
Vertical machining centre with linear guideways and X traverse path 1,100 mm
    1100 x 502
    BBT-40
    none
Vertical machining centre with linear guideways and X traverse path 1,300 mm