VESTA-1000+
Vertical machining centre with linear guideways and X traverse path 1,000 mm
Machine series
VESTA - Baureihe
Available with
  • Siemens 828D
  • Fanuc 0i Plus
  • Heidenhain iTNC 620
VESTA-1000+ has Siemens 828D available
VESTA-1000+ has Fanuc 0i Plus available
VESTA-1000+ has Heidenhain iTNC 620 available
Main features
  • Tool magazine with 30 positions
  • Rapid tool changes
  • Siemens 828D, Fanuc 0i, or Heidenhain iTNC 620
  • Oil-cooled Hwacheon spindle with 12,000 rpm (18.5 kW)
  • Side- or rear-mounted swarf conveyor
High ease of operation
  • Ergonomic table height (950 mm)
  • Two-part workspace doors
  • Swivel-mounted control panel
  • Large safety-glass windows for optimal process observation
Comprehensive software features
  • Adaptive feed adjustment (OPTIMA)
  • Optimized path control (HECC)
  • Thermal compensation with numerous sensors (HTDC)
  • Overload control for tool breakage or collision (HTLD)
Size of VESTA-1000+
  • Axis-Stroke (X / Y / Z)
    1.000 / 550 / 500
    mm
  • Table size
    1.100 x 502
    mm
  • Tool shank
    BBT-40 / BT-40
    No unit
Machine bed of VESTA-1000+
Tradition Meets Modernity
Dynamic Linear Guides
VESTA-1000+ has Linearführungen available
Why choose us?
Hwacheon Logo, white
Get Your Custom Quote in 48 Hours!
Request a fast, tailored quote for your ideal machine tool solution today.
  • Precision You Can Trust
  • 80+ Years of Expertise
  • Personalized Support
Request a Quote.
Fast. Reliable. Tailored.
Contact us now—response guaranteed within 48 hours!
Satisfaction Guaranteed
Tradition Meets Modernity
Shape the Future
Technical Data
Item Unit VESTA-1000+
Axis-Stroke (X / Y / Z) mm 1.000 / 550 / 500
Table size mm 1.100 x 502
Table load kg 700
Spindle power kW 18,5
Spindle speed rpm 12000
Spindle torque Nm 118
Feedrate mm/min 24000
Rapid speed m/min 36 / 36 / 30
Tool shank No unit BBT-40 / BT-40
Number of tools Amount 30
Machine weight kg 5040
Coolant tank vol. Liter 250
Features of VESTA-1000+
Spindle (general)
VESTA-1000+ has Spindle (general) available
Spindle power kW 18,5
Spindle speed rpm 12000
Spindle torque Nm 118
Automatic Tool Changer
VESTA-1000+ has Automatic Tool Changer available
Number of tools Amount 30
Dynamic Linear Guides
Work table
VESTA-1000+ has Work table available
Table load kg 700
Table size mm 1.100 x 502
High-Quality Spindle
Internal Coolant Supply
High-Quality Pretensioned Ball Screws
Excellent Chip Disposal
  • Coolant tank vol.
    250
    Liter
Other features and options
Stock and Demonstration Machines
Hi-TECH 200
Hi-TECH 200
Horizontal lathe with box guideways for Ø200–250 mm chucks (8–10 inch)
The Hi-TECH 200 by HWACHEON is a highly stable horizontal turning center with box guideways for precise machining. With spindle speeds up to 5,000 rpm, a torque of 114.5 Nm, and a turning diameter of Ø350 mm, it is ideal for demanding manufacturing processes.
Chuck-Size mm 200 - 250
Max. cutting diameter mm 350
Swing over bed mm 500
Showroom Bochum
Hi-TECH 200BL MC (Fanuc 0i Plus)
Coolant / Chip disposal
  • High Pressure Coolant Pump 6 Bar
  • Hinge-Type Chip Conveyor inclusive Bucket
  • Coolant tank and pump
Measuring / Monitoring
  • Tool Measurement inside the Machine, manual
Clamping
  • Spindle Brake of the C-Axis
  • Foot Switch to clamp and unclamp the chuck
  • 250 mm / 10 inch - 3 jaw Hydraulic Chuck (Seoam)
Automation (machine side)
  • Parts Catcher
Shaft maching
  • Programmable Quill (tailstock quill programm)
  • Tailstock (manually positioned)
Bar machining
  • PLC-preparation for Barfeeder Interface
Fanuc Options
  • Fanuc 0i-TF PLUS
Main Drive (lathes)
  • Main Drive with 3500 rpm (18.5 / 15 kW)
Turret
  • Turret with Driven Tools with 5 000 rpm (3,7 / 2,2 kW)
Inquiry
VESTA-1650
Vertical machining centre with linear guideways and X traverse path 1,650 mm
The VESTA-1650 is a vertical machining centre with linear guideways and a 1,650 mm X traverse path. Featuring a grey cast iron bed, stable guides, and in-house spindle, it ensures precision at high feeds. Tool magazine (up to 60 stations), CTS, and software like OPTIMA offer versatility and ease of use.
  • Axis-Stroke (X / Y / Z)
    1650 / 750 / 675
  • Table size
    1700 x 750
  • Tool shank
    BBT-40 / 50
    No unit
VESTA-2000
Vertical machining centre with linear guideways and X traverse path 2,000 mm
The VESTA-2000 is a vertical machining centre with linear guideways, 2,000 x 850 mm traverse paths, and 1,800 kg table load. Featuring a 30-position tool magazine, four spiral conveyors, and spindles up to 12,000 rpm, it offers versatility. Software like HTLD and OPTIMA enhances efficiency.
    2000 x 850
    BBT-40 / 50
    none
VESTA-610D
Vertical machining centre with dual table (650 x 450 mm)