VESTA-1300+
Vertical machining centre with linear guideways and X traverse path 1,300 mm
The VESTA-1300+ is a vertical machining centre with linear guideways and a 1,300 mm X traverse path. It features a robust grey cast iron bed, dynamic guides, a powerful spindle, and high precision even at high feeds. With a 30-position tool magazine, rapid tool changes, and extensive software like OPTIMA and HECC, it offers versatility. Ergonomic design with a swivel control panel and large workspace windows ensures ease of operation.
Machine series
VESTA - Baureihe
Available with
  • Siemens 828D
  • Fanuc 0i Plus
  • Heidenhain iTNC 620
VESTA-1300+ has Siemens 828D available
VESTA-1300+ has Fanuc 0i Plus available
VESTA-1300+ has Heidenhain iTNC 620 available
Main features
  • Tool magazine with 30 positions
  • Rapid tool changes
  • Siemens 828D or Fanuc 0i
  • Hwacheon spindle (BT-40) with 12,000 or 15,000 rpm (18.5 kW), optional 8,000 rpm (BT-50)
  • Side- or rear-mounted swarf conveyor
High ease of operation
  • Ergonomic table height
  • Two-part workspace doors
  • Swivel-mounted control panel
  • Large safety-glass windows for optimal process observation
Comprehensive software features
  • Adaptive feed adjustment (OPTIMA)
  • Optimized path control (HECC)
  • Thermal compensation with numerous sensors (HTDC)
  • Overload control for tool breakage or collision (HTLD)
Size of VESTA-1300+
  • Axis-Stroke (X / Y / Z)
    1330 / 670 / 650
    mm
  • Table size
    1500 x 670
    none
  • Tool shank
    BBT-40 / 50
    none
Machine bed of VESTA-1300+
Tradition Meets Modernity
Dynamic Linear Guides
VESTA-1300+ has Linearführungen available
Why choose us?
Hwacheon Logo, white
Get Your Custom Quote in 48 Hours!
Request a fast, tailored quote for your ideal machine tool solution today.
  • Precision You Can Trust
  • 80+ Years of Expertise
  • Personalized Support
Request a Quote.
Fast. Reliable. Tailored.
Contact us now—response guaranteed within 48 hours!
Satisfaction Guaranteed
Tradition Meets Modernity
Shape the Future
Technical Data
Item Unit VESTA-1300+
Axis-Stroke (X / Y / Z) mm 1330 / 670 / 650
Table size none 1500 x 670
Table load kg 1300
Spindle speed rpm 12000 (8000)
Feedrate m/min 20
Rapid speed m/min 36 / 36 / 30
Tool shank none BBT-40 / 50
Number of tools Amount 30
Coolant tank vol. Liter 400
Features of VESTA-1300+
Dynamic Linear Guides
Automatic Tool Changer
VESTA-1300+ has Automatic Tool Changer available
Number of tools Amount 30
Tool shank none BBT-40 / 50
Work table
VESTA-1300+ has Work table available
Table load kg 1300
Table size none 1500 x 670
Peripherals and accessories
VESTA-1300+ has Peripherals and accessories available
High-Quality Spindle
Internal Coolant Supply
High-Quality Pretensioned Ball Screws
Excellent Chip Disposal
  • Coolant tank vol.
    400
    Liter
Other features and options
Stock and Demonstration Machines
Hi-TECH 200
Hi-TECH 200
Horizontal lathe with box guideways for Ø200–250 mm chucks (8–10 inch)
The Hi-TECH 200 by HWACHEON is a highly stable horizontal turning center with box guideways for precise machining. With spindle speeds up to 5,000 rpm, a torque of 114.5 Nm, and a turning diameter of Ø350 mm, it is ideal for demanding manufacturing processes.
Chuck-Size mm 200 - 250
Max. cutting diameter mm 350
Swing over bed mm 500
Showroom Bochum
Hi-TECH 200BL MC (Fanuc 0i Plus)
Coolant / Chip disposal
  • High Pressure Coolant Pump 6 Bar
  • Hinge-Type Chip Conveyor inclusive Bucket
  • Coolant tank and pump
Measuring / Monitoring
  • Tool Measurement inside the Machine, manual
Clamping
  • Spindle Brake of the C-Axis
  • Foot Switch to clamp and unclamp the chuck
  • 250 mm / 10 inch - 3 jaw Hydraulic Chuck (Seoam)
Automation (machine side)
  • Parts Catcher
Shaft maching
  • Programmable Quill (tailstock quill programm)
  • Tailstock (manually positioned)
Bar machining
  • PLC-preparation for Barfeeder Interface
Fanuc Options
  • Fanuc 0i-TF PLUS
Main Drive (lathes)
  • Main Drive with 3500 rpm (18.5 / 15 kW)
Turret
  • Turret with Driven Tools with 5 000 rpm (3,7 / 2,2 kW)
Inquiry
VESTA-660
Vertical machining centre with linear guideways and an X traverse path of 660 mm
The VESTA-660 is a vertical machining centre with linear guideways and a 660 mm X traverse path. Built on a heavy cast iron bed, it provides high stability, dynamics, and precision with an in-house spindle and powerful feed drives. Reliable chip removal and excellent accessibility make it versatile for accurate machining at high feed rates.
  • Axis-Stroke (X / Y / Z)
    660 / 430 / 400
    mm
  • Table size
    720 x 420
  • Tool shank
    BBT-40
VESTA-1000+
Vertical machining centre with linear guideways and X traverse path 1,000 mm
    1.100 x 502
    BBT-40 / BT-40
    No unit
VESTA-1100
Vertical machining centre with linear guideways and X traverse path 1,100 mm
    1100 x 502
    BBT-40
VESTA-1300+
The VESTA-1300+ is a vertical machining centre with linear guideways and a 1,300 mm X traverse path. It features a robust grey cast iron bed, dynamic guides, a powerful spindle, and high precision even at high feeds. With a 30-position tool magazine, rapid tool changes, and extensive software like OPTIMA and HECC, it offers versatility. Ergonomic design with a swivel control panel and large...